Obieraczki do ziemniaków i warzyw są wykorzystywane w kuchniach i firmach gastronomicznych. Dzięki nim możliwa jest wstępna obróbka mechaniczna zarówno jarzyn jak marchew, buraki, jak i cebuli, jabłek, a nawet pomidorów. Czym kierować się przy ich wyborze? Dlaczego warto zainwestować w profesjonalne obieraczki do ziemniaków i warzyw?
Rodzaje obieraczek do ziemniaków i warzyw
Biorąc pod uwagę budowę obieraczek do ziemniaków i warzyw, ze względu na rodzaj tarcz wyróżnia się tarcze z matą ścienną oraz ze szczoteczkami. Produkuje się je zwykle ze stali nierdzewnej, dzięki czemu cechują się dużą trwałością i odpornością mechaniczną na zniszczenie. Ze względu na wielkość wsadu można zakupić obieraczki z wkładem 5 kg, 10 kg, a także 20 kg. Biorąc pod uwagę prawidłową pracę urządzenia, należy mieć na uwadze fakt, że podawane obciążenie jest maksymalnym i przekraczanie tej wartości może doprowadzić do uszkodzenia maszyny.
Czym kierować się przy zakupie obieraczek do ziemniaków i warzyw?
Poza określeniem rodzaju tarcz i pojemności wsadu przed zakupem obieraczek do ziemniaków i warzyw warto sprawdzić takie parametry użytkowe jak rodzaj zasilania, moc urządzenia oraz wydajność pracy. Na rynku występują maszyny zasilane prądem 230 V oraz 400 V. Biorąc pod uwagę wykonanie urządzeń, drugi typ wykonany jest na lepszych podzespołach, gwarantujących pewniejszą pracę. Od mocy maszyn zależy dokładność obierania, wraz ze wzrostem wielkości wsadu zwiększa się moc obieraczek. To ona decyduje także o wydajności , czyli wskaźnika określającego ile kilogramów warzyw w ciągu jednej godziny będziecie w stanie obrać maszyna.
Zaletą zakupu obieraczek do ziemniaków i warzyw jest możliwość przygotowania dużej ilości jarzyn w krótkim czasie, Mogą być one używane do praktycznie każdego warzywa i owocu owalnego, a duża ilość programów pracy np., pozwalających na obieranie cienkich i grubych skórek daje możliwość dobrania trybu pracy do potrzeb bieżących lokalu gastronomicznego.